Hurghada, Egypten

 

Bland vågorna i det långgrunda havet lyfter vindsurfarna, högt över vattenytan, som färgglada streck mot horisonten. Ljudet av vågor som mjukt slår mot strandbrynet blandas med prasslet från halmen i parasollerna. Emellanåt bryts allt av kamelens djupa, nästan uråldriga brölande.

 

Att leva i stunden och verkligen lägga märke till alla små ljud och rörelser, kanske är det just det som är svaret på en strand utan internet. Möjligheten att reflexmässigt sträcka sig efter mobilen finns inte. De första två dagarna kändes det oväntat jobbigt. Rastlöst. Tomt.
Men efter fem dagar utan ständig uppkoppling känner jag istället en tacksamhet. Det har blivit en digital detox som jag tror varit betydelsefull, både för mig och för mannen. Åtminstone dagtid. För första gången på många, många år har jag orkat läsa en bok på stranden. Några kapitel varje dag. Kanske för att hjärnan äntligen fått vila från överstimulans och scrollande.

 

Hurghada, Egypten

 

Varje dag ser jag kamelskötaren duschar och tvättar sin kamel. Hur han varsamt kliar henne under hakan, och ljuden hon ger ifrån sig då. Små, nöjda läten som får mig att le, varje gång. Det är definitivt första gången jag ser en kamel bli så omsorgsfullt omhändertagen. Solen värmer skönt mot ryggen medan vinden leker med mitt hår, trots att det är uppsatt. Kallt. Varmt. Kallt. Varmt. En rytm som kroppen sakta anpassar sig till.

 

 

Längst ute på den långa piren ligger flera båtar förtöjda. Jag känner ett sting av FOMO. Jag skulle vilja åka ut på en tur. Vi gör ju nästan alltid en båttur under våra resor. Men så påminner jag mig själv om varför vi valde just detta hotell. Just Egypten. För att slippa känslan av att behöva se och göra. Hotellets unika design ska ge oss det. Istället ska vi ta hand om oss själva. Massage. Gym. Små, långsamma promenader på hotellområdet. Och stilla dagar på stranden. Så jag släpper tanken.

 

Ljudet från halmen tilltar igen. Nästan hypnotiskt. Terapeutiskt. Vi har bara en kvart till Hurghada city. En kvart till flygplatsen. Och en kvart till El Gouna. Kanske, kanske gör vi en utflykt dit de kommande dagarna. Men vi bestämmer inget. Vi tar dagarna som de kommer. Låter känslan och formen avgöra var vi landar och vad vi orkar göra.

 

 

Translation
We are in Hurghada in Egypt. Our Cave Resort does not have wifi on the beach. We are experiencing a sudden digital detox.

 

20
fb-share-icon0
Pin Share20

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Daniela Nasteska Olsson

Det är jag som är Daniela. Kreatör, fotograf och huvudskribent för Discovering The Planet. Drivet för den här bloggen grundar sig i min oändliga kärlek för resande och vår värld. Sedan barnsben har målet varit tydligt. Att se så mycket av världen som möjligt. Intresset sräcker sig också till vita duken. Vilket innebär artiklar om serier och filmer när vi inte är på fysisk resa.

FLER ARTIKLAR På SAMMA ÄMNE