I Reader’s Travel Awards låter de tre brittiska tidningarna Guardian, Observer och guardian.co.uk varje år sina läsare kora världens bästa destinationer.  I tävlingen rankas allt från bästa kryssningslinje till bästa skidresearrangör. Här är listorna på Världens bästa stad, bästa land och bästa Europeiska land.

VÄRLDENS BÄSTA STÄDER
1. Tokyo. Den japanska huvudstaden behåller förstaplatsen för tredje året i rad. Det trots att Japan drabbades av en av de 
    största jordbävningskatastroferna i landets historia.
2. San Francisco
3. Sevilla
4. Berlin
5. Kapstaden

 

VÄRLDENS BÄSTA LÄNDER
1. Japan
2. Kambodja
3. Sydafrika
4. Argentina
5. Peru

 


BÄSTA EUROPEISKA LÄNDERNA
1. Island
2. Österrike
3. Tyskland
4. Turkiet
5. Grekland

Källa: [Dagens PS][Readers Travel Awards]
  

20
fb-share-icon0
Pin Share20

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Daniela Nasteska Olsson

Det är jag som är Daniela. Kreatör, fotograf och huvudskribent för Discovering The Planet. Drivet för den här bloggen grundar sig i min oändliga kärlek för resande och vår värld. Sedan barnsben har målet varit tydligt. Att se så mycket av världen som möjligt. Intresset sräcker sig också till vita duken. Vilket innebär artiklar om serier och filmer när vi inte är på fysisk resa.

HITTA FLER ARTIKLAR I SAMMA ÄMNE HÄR