Joanna Lumley

 

När jag blir stor vill jag bli som Joanna Lumley. Låt oss börja i rätt ände. Jag vill inte bli skådespelare. Jag vill inte heller se ut som Joanna Lumley. Nyfikenheten på världen och passionen för att upptäcka den, som hon har, har jag nog redan. Det jag däremot skulle ge mycket för är hennes charm, hennes självklara humor och den där sprudlande energin. Vid 80 års ålder.

 

Men framför allt, hennes arbete som programledare för resedokumentärer.
Varje gång jag ser ett av hennes program börjar tankarna snurra. Hur skulle jag kunna återskapa en av våra egna resor i hennes anda? Filma, uppleva, bygga en berättelse. Kanske till och med lägga på en egen voice-over och skapa något som känns som en riktig dokumentärfilm.
Verkligheten hinner dock ikapp ganska snabbt. Vi har gjort några försök i miniformat för Instagram, men tre minuter film kan ta två dagar att producera. Trettio minuter? Det är en helt annan liga. Så jag gör det näst bästa. Jag fortsätter att inspireras, och drömma, genom att titta på hennes resedokumentärer.

 

LÄS MER: Allt om film, TV, serier och dokumentärer

 

OM JOANNA LUMLEY 

För många är Joanna Lumley för alltid förknippad med rollen som den kedjerökande, champagneälskande och fullständigt oförglömliga Patsy Stone i Absolutely Fabulous, eller Helt hysteriskt, som den kallas på svenska.
Men hennes karriär sträcker sig långt bortom kultstatusen i den serien. Hon föddes i Indien, växte upp med en internationell prägel och började sin bana som modell innan hon tog steget in i skådespeleriet.

 

Under de senaste decennierna har hon också blivit en av Storbritanniens mest uppskattade dokumentärprogramledare, där hennes värme, humor och genuina nyfikenhet gör varje resa personlig. Det handlar inte bara om platserna hon besöker, utan om människorna, historierna och hennes egna reflektioner längs vägen. Utöver sitt arbete framför kameran är hon även känd för sitt engagemang i samhällsfrågor, inte minst för veteraners rättigheter och miljöfrågor, vilket ytterligare förstärker bilden av en person med både hjärta och integritet.

 

 

JOANNA LUMLEYS RESESERIER 

Här är ett urval av hennes resedokumentärer. Det spelar ingen roll vilken du väljer att titta på. De är alla lika underhållande.

🎬 Joanna Lumley’s Danube | 2025

🎬 Jewels of the Mediterranean | 2025

🎬 Joanna Lumley’s Spice Trail Adventure | 2023

🎬 Joanna Lumley in the land of the Northern Lights | 2023

🎬 Joanna Lumley’s Great Cities of the World | 2022

🎬 Joanna Lumley’s Home Sweet Home: Travels in My Own Land | 2021

🎬 Joanna Lumley’s Hidden Caribbean: Havana to Haiti | 2020

🎬 Joanna Lumley’s Silk Road Adventure | 2018

🎬 Joanna Lumley’s India | 2017

🎬 Joanna Lumley’s Postcards | 2017

🎬 Joanna Lumley’s Japan | 2016

🎬 Joanna Lumle’s Greek Odessy | 2017

 

 

Translation
Any travel show that Joanna Lumley does, becomes a favourite. I love her authentic way of storytelling and her genuine interest in the locals, culture and history.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Daniela Nasteska Olsson

Det är jag som är Daniela. Kreatör, fotograf och huvudskribent för Discovering The Planet. Drivet för den här bloggen grundar sig i min oändliga kärlek för resande och vår värld. Sedan barnsben har målet varit tydligt. Att se så mycket av världen som möjligt. Intresset sräcker sig också till vita duken. Vilket innebär artiklar om serier och filmer när vi inte är på fysisk resa.

FLER ARTIKLAR På SAMMA ÄMNE