Tjeckien, Prag 10

 

Prag är en stor stad och här finns mycket att se och göra. Men om man har begränsat med tid och vill se stadens större attraktioner, kommer en minilista här. 

 

  1. Charles bridge är en av Prags största attraktioner. Här myllrar det av artister, musiker, försäljare och turister. Men det finns också mycket annat att upptäcka i Prag.
  2. Judiska kvarteren. En lång historia finns här men också ett fantastiskt vackert kvarter.
  3. Pragborgen. Är världens största slott och med slottsområdet en av stadens största sevärdheter.
  4. Prazky Orloj. Den astronomiska klockan med anor från medeltiden hittar man på rådhuset i gamla stan.
  5. Petrinkullen. Prags bästa utsikt hittar man på Lillsidan.
  6. Klostret Strahov. Strahov kloster har två av världens vackraste bibliotek.
  7. Týnkyrkan i gamla stan. Ett av de vackraste och mest dominerande byggnadsverken ligger vid gamla torget.
  8. Båttur på Moldau.

 

Vi äter lunch på en Klásterní Pivovar Strahov. Bryggeriet som ligger i närheten av Prague Castle och där man självklart kan beställa deras egna öl. Jag beställer en soppa, i bröd. Och även om den inte ser aptitlig ut, så är den det godaste jag äter under mina dagar i Tjeckien. Tjeckisk traditionell mat består ofta av kött och potatis i olika former och gärna surkål. Vår dag i Prag avslutas med en båttur på Moldau. Vi flyter fram i mörkret och får se Prag glänsa också i kvällstid.

 

I höst är det många resebloggare som varit i Prag. Om du vill läsa mer om den vackra staden kan du göra det bland annat hos
Katarina Wohlfart
Dryden, Traveler´s Edition
Sanna Rosell
Oh Darling

 

 

Tjeckien, Prag 11

Tjeckien, Prag 12

Tjeckien, Prag 13

Tjeckien, Prag 14

Tjeckien, Prag 15

Tjeckien, Prag 16

Tjeckien, Prag 17

 

Translation;
Here are some more pictures from my day in Prague in the Czech Republic.

 


Resan var en pressresa som arrangerades av Czech Tourism Scandinavia.

 

20
fb-share-icon0
Tweet 20
Pin Share20

Daniela Nasteska

Välkommen till Discovering The Planet. Ett resemagasin för alla som älskar att resa när och fjärran. Här delar vi med oss, Daniela & Göran, av våra resor, personliga upplevelser och intryck.

Welcome to the Swedish Travel Magazine Discovering The Planet. We travel high and low, near and far. Every adventure is a memory for life. It is one of the oldest travel sites in Sweden and awarded several times. Want to work with us? Send us a text @
daniela@discoveringtheplanet.com

HITTA FLER ARTIKLAR I SAMMA ÄMNE HÄR

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *